Cztery tygodnie w Izraelu.

Do Izraela zwabiło nas słońce, nigdy wcześniej nie widziana pustynia i ciekawość jak funkcjonuje to młode państwo. Odwiedziliśmy je zimową porą, w terminie 28 listopad – 26 grudzień 2015 r. Największy minus podróży w tym terminie to długość dnia. Około siedemnastej, lokalnego czasu , zachodzi w Izraelu słońce i zazwyczaj oznaczało to dla nas koniec zwiedzania.

Izrael , pomimo tego, że terytorialnie jest bardzo małym państwem – zajmuje powierzchnię ok. 22 tys. kilometrów kwadratowych ( tyle co zachodniopomorskie) jest bardzo różnorodny pod względem klimatycznym, przyrodniczym , etnicznym i religijnym.

W ostatnich latach sposobem na podróżowanie był dla nas rower. Podróżowanie na rowerze ma swój własny rytm i melodię wiatru w uszach. Bez rowerów było nam w Izraelu ciężko – i to dosłownie, bo dźwiganie plecaków na grzbiecie, to zupełnie inna bajka, niż wożenie sakw na rowerze. Trudno było mi się przestawić na tą „bezrowerową” wyprawę, szczególnie, że codziennie słyszałam mantrę ; „Dlaczego nie wzięliśmy rowerów?”

Jak wszystko w życiu, opcja z plecakiem, oprócz opisanego minusa, miała swoje plusy: największy, to częstszy niż zazwyczaj kontakt z „lokalsami”. W podróży naszej często, korzystaliśmy z autostopu, który jest świetną opcją na zrobienie rozpoznania w sytuacji danego kraju, poznania różnorodnych ludzkich zachowań i po prostu tzw. klimatu . Autostop w Izraelu funkcjonuje całkiem dobrze. Z pewnością, w końcu, ktoś się zatrzyma. Ale Izrael to mały kraj mieliśmy więc takie sytuacje, że kierowcy podwozili nas po 5- 10 km. I znów musieliśmy łapać kolejnego stopa. Także , jeżeli chce się przejechać w Izraelu 200 -300 km to może to zająć trochę czasu – nam pokonanie takiej odległości zajęło cały dzień 🙂 Fajne w tych kontaktach, było to, że informacja – Jesteśmy z Polski, była zawsze odbierana pozytywnie. Nagle nasi kierowcy odnajdywali w swojej geneologii babcię czy dziadka zamieszkujących niegdyś teren Polski, a czasem wspominali szkolne wycieczki do Polski z powtarzającym się obowiązkowym programem: Warszawa, Kraków, Aushwitz.

Czytaj dalej >>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s